Инструменти за достъпност

Весели празници!

  • Прочетена: 38 пъти

Уважаеми бенефициенти, партньори, съмишленици и приятели!

 

Екипът на Регионална инспекция по околната среда и водите - Русе Ви благодари за съвместните усилия за една по-добра среда!

Пожелаваме Ви,  крепко здраве, оптимизъм и просперитет. Нека новата година ни даде повече поводи за радост и удовлетвореност!

 

Весели коледни и новогодишни празници!

РИОСВ - Русе,

23 декември, 2024 г.

 

Автор на рисунката: Никол Светозарова, 8 г., Ателие за изобразително изкуство - Д. Батемберска, гр. Търговище

Продължава...

Нова платформа с доброволен труд е изградена в резервата „Сребърна“

  • Прочетена: 17 пъти

Нова платформа за гнездене на къдроглавия пеликан е изградена в местността „Бабушко блато“, в резервата „Сребърна“. Платформата е наколна и е с размери 32 м2. Изработена е в началото на декември от иглолистна дървесина. Материалът е закупен от Института по биоразнообразие и екосистемни изследвания (ИБЕИ) при БАН, като за изграждането й е положен изцяло доброволен труд от представители на Българското дружество за защита на птиците (БДЗП), ИБЕИ - БАН и РИОСВ - Русе. Платформата ще бъде покрита с тръстика.  

Подобни платформи са изградени в ЗМ „Калимок - Бръшлен“ и ПП „Персина“, като през последните години се отчита много добра посещаемост от защитените птици. Върху такъв тип дървени конструкции през 2016 г. беше сформирано второто гнездово находище на къдроглавия пеликан в страната – в блатата на остров Персин, а през 2021 г. – трето гнездово находище в ЗМ „Калимок-Бръшлен“. През настоящата година общо 132 двойки от защитения вид успешно отглеха малките си в двете нови гнездови колонии.

Решението за изграждането на платформата е взето по време на еднодневния семинар, проведен в средата на септември, посветен на дейностите по опазване на къдроглавия пеликан в България. Събитието се организира от Българско дружество за защита на птиците (БДЗП) с подкрепата на Регионалната инспекция по околна среда и водите (РИОСВ) – Русе, в рамките на проект „Животът на пеликана“. Съвместната инициатива е част от планираните прояви за отбелязване на Международния ден на биосферните паркове – 3 ноември 2024 г.  Биосферен парк „Сребърна“, заедно с още три на територията на страната – „Централен Балкан“, „Червената стена“, „Сребърна“ и „Узунбуджак“ получава признание през 2017 г., когато са обявени с Решение на Генералната конференция на ЮНЕСКО, по Програмата „Човекът и биосферата“ на международната организация.

IMG 8546 IMG 8582
IMG 8597 IMG 8574
Продължава...

Смесени колонии от чапли днес необезпокоявано обитават сърцевинната зона на Биосферен парк „Сребърна“

  • Прочетена: 123 пъти

Съхраняването на смесените колонии от чапли в Биосферния парк „Сребърна“ е една от основните консервационни цели в „сърцевинната зона“, свързани с опазване на гнездовите местообитания на редица защитени видове птици, сред които ключовите къдроглав пеликан, малък корморан, белоока потапница, сива гъска и др.

В смесените колонии на чапли, намиращи се в резервата, днес необезпокоявано поколение отглеждат голямата и малка бяла чапла, сивата, ръждивата, гривестата и нощната чапли. По данни и впечатления от естествоизпитатели и пътешественици, около средата на XIX век тези птици са обитавали в голям числен и видов състав блатата на Средния и долен Дунав. Но съдбата им не винаги е била толкова беозоблачна. Наред с капризите на времето, пресушаването на блатата, част от видовете в смесените колонии са били подложени на изтребление – било заради попълване на колекциите в европейските природонаучни музеи или са станали жертва на „модата на егредките“. Красивите, фини и снежнобели опашни пера на голямата и малка бяла чапла са били използвани за декорация на шапките. Негативен отпечатък на „барутната“ орнитология,  в периода 1888 – 1890 г., в историята на Сребърна оставя и Лео фон Калберматен, австрийски благородник и авантюрист, който избива хиляди птици с подобна цел.

Нерадостната съдба на чаплите поставя началото на защитата на птиците. През 1889 г. Емили Уилямсън създава Обществото за защита на птиците с една основна цел – да се бори с модата на екзотичните пера, които водят към изтребване на птици, включително малки бели чапли, големи гмурци и райски птици. Нейното изцяло женско движение е зародено и от разочарованието, че Съюзът на британските орнитолози, съставен само от мъже, не предприема действия по въпроса.

Усилията на Емили Уилямсън постепено набират скорост и след обединяването на силите с Ета Лемън и Елиза Филипс, движението нараства като популярност и влияние до степен, че през 1904 г. обществото е удостоено с Кралска харта, което го превръща в  Кралско дружество за защита на птиците. В резултат на тези усилия е приет Законът за вноса на оперение (забрана) от 1921 г., отбелязвайки първата успешна кампания на Кралското дружество за защита на птиците (The Royal Society for the Protection of Birds (RSPB).

Източници: „Пеликани, тръстики, хора“, Т. Мичев, Р. Илиев

Royal Society for the Protection of Birds (RSPB) - https://www.rspb.org.uk/

Биосферен парк „Сребърна“, заедно с още три на територията на страната –„Централен Балкан“, „Червената стена“, „Сребърна“ и „Узунбуджак“ получава признание през 2017 г., когато са признати с Решение на Генералната конференция на ЮНЕСКО, по Програмата „Човекът и биосферата“ на международната организация.  На 3 -ти ноември отбелязваме Международен ден на биосферните паркове.

Повече информация за биосферните паркове можете да намерите тук:

БП  „Сребърна“ -https://mabbg-abv.cincopa.com/watch/AwNAAFvtQtmt , БП „Централен Балкан“ - https://mabbg-abv.cincopa.com/watch/AsKALEfxQ5t8 ,  БП  „Червената стена“-  https://mabbg-abv.cincopa.com/watch/AcBAvGfdQxD7 , БП „Узунбуджак“ -  https://mabbg-abv.cincopa.com/watch/AIEASEfIQRRr

 Nilol Koleva SUEE Sv Konstantin Kiril Filosof Ruse 2024 magnet riosv ruse 02   Radoslava Raikova SHII Art Popovo 2024
Продължава...

РИОСВ - Русе предвижда седмица на отворените врати и дейности в „Сребърна“ за Международния ден на биосферните паркове 3 - ти ноември

  • Прочетена: 59 пъти

РИОСВ - Русе предвижда няколко инициативи за отбелязване на Международния ден на биосферните паркове 3 - ти ноември, определен с Решение на Генералната конференция на ЮНЕСКО. На територията на страната има четири български биосферни парка - „Централен Балкан“, „Червената стена“„Сребърна“ и „Узунбуджак“, обявени през 2017 г. по Програмата „Човекът и биосферата“ на международната организация.

През периода 28 октомври – 1 ноември 2024 г. екоинспекцията ще проведе „Седмица на отворените врати“. В сектор „Център за административно обслужване“, в сградата на РИОСВ – Русе (бул. „Придунавски“ № 20, партер) ще се раздават рекламни материали, свързани с БП „Сребърна“, а при посещение на природолюбители, в Информационния център ще бъдат предоставяни материали и филми за защитената територия.

През ноември на територията на резервата ще бъде реализирана съвместна инициатива на РИОСВ - Русе и Българското дружество за защита на птиците. В местността „Бабушко блато“ на територията на БП „Сребърна“ ще бъде изградена дървена наколна платформа за гнездене на къдроглави пеликани. Тази дейност ще се изпълни в „сърцевинната зона“ на биосферния парк.

Всички инициативи, свързани с деца през ноември ще бъдат посветени на Международния ден на биосферните паркове, както и ще бъдат изработени рекламни материали за популяризиране на Биосферен парк „Сребърна“.

Резерватът „Сребърна“ е обект на ЮНЕСКО по две програми – на Световното природно наследство и на Програма „Човекът и биосферата“.

С обявяването си през 2017 г. по втората програма за Биосферен парк „Сребърна“ са определени три зони – сърцевинна, буферна и външна. Целта на биосферните паркове  е да стимулират устойчиво икономическо развитие на регионите, основаващо се на чиста и съхранена природа и на производството и предлагането на сертифицирани местни продукти. Сърцевинната зона обхваща площ от 8920,519 дка и представлява поддържан резерват съгласно Закона за защитените територии, включваща  естествено еутрофно езеро, разположено на брега на р. Дунав, ръкав от самата река, остров „Девня” и горски територии около езерото и по брега на реката. Буферната зона на БП „Сребърна“ е с площ от 5561,658 дка и обхваща съседните на сърцевинната зона терени – пасищни, земеделски и горски територии. В нея е включена площта на защитена местност „Пеликаните”. В границите ѝ попада още част от защитена зона от мрежата Натура 2000 – BG0000241 „Сребърна” за опазване на дивите птици и за опазване на природните местообитания и на дивата флора и фауна. Външната преходна зона  включва територията на останалата част от община Силистра.

        

Продължава...

РИОСВ - Русе започва реализацията на проект за енергийна ефективност на сградата в резервата „Сребърна“

  • Прочетена: 65 пъти

От днес започва реализацията на проекта на РИОСВ - Русе „Подобряване на енергийната ефективност и създаване на достъпна среда в административната сграда в Поддържан резерват „Сребърна“. Проектът е на стойност над 250 хил. лв, финансиран е чрез Механизма за възстановяване и устойчивост  и ще се реализира в рамките на 18 месеца. Към настоящия момент е извършено проектиране и избор на изпълнител за дейностите по строително-монтажните работи и строителен надзор.

Проектът предвижда полагане на топлоизолация на покрива, ограждащите сградата стени и пода, подмяна на нови дограми с троен стъклопакет, ремонт и надграждане на съществуващата система за отопление, както и монтаж на фотоволтаична централа 15 kWp на покрива на сградата. Със средства по проекта ще бъде изградена и тоалетна за инвалиди, което ще осигурява достъпност на лицата с увреждания.

Административната сграда, намираща се до Природонаучния музей в с. Сребърна е построена през 1995 г. Тя представлява масивна двуетажна сграда със стоманобетонова конструкция и външни ограждащи тухлени зидове. На първия етаж са разположени гаражи, котелно и складове, а на втория канцеларии на персонала за охрана и поддържане на резервата.

С реализацията на проекта се очаква енергийната ефективност на сградата от клас С в момента да достигне клас А по скалата на енегопотребление, т.е. 76,00 % от потребената енергия за отопление, охлаждане, вентилация, БГВ (битово горещо водоснабдяване) и осветление да се осигурява  от възобновяеми източници.

Продължава...

Международен фотоконкурс за ученици от държави членки на ЕС, организира Унгарското правителство

  • Прочетена: 97 пъти

В рамките на председателството на Съвета на Европейския съюз, Унгария популяризира своята Програма за оценка на качеството на водата в средните училища – BISEL (Biotic Index at Secondary Education Level) Water Quality Assessment Programme. Нейната основна цел е възпитаване у учениците на любов към природата, формиране на екологично съзнание и насърчаване на ангажираност в опазването на водните течения и влажни зони чрез наблюдения, вземане и анализиране на водни проби от малки водни обекти в Унгария.

С цел популяризиране на тази програма, унгарското правителство организира международен фотоконкурс за ученици от заинтересовани държави членки на ЕС. Конкурсът включва две категории – за 12-15-годишни и 16-18-годишни. Темата на конкурса е: „Представяне на разнообразната макробезгръбначна фауна на европейските водни течения и видовете птици, които се хранят с тях, чрез индивидуални снимки под и над водата“.

Конкурсът е отворен за едно участие от държава членка във всяка категория и с по една цифрова снимка, създадена от самия кандидат, с минимална резолюция 6 мегапиксела във формат JPD. Снимката може да бъде изпратена на електронен адрес: Този имейл адрес е защитен от спам ботове. Трябва да имате пусната JavaScript поддръжка, за да го видите., до 15 октомври 2024 г. Името на файла на изпратените изображения трябва да включва името и възрастта на автора, представената държава членка и заглавието на изображението.

Резултатите от конкурса ще бъдат обявени в Брюксел във връзка със заседанието на Съвета по околна среда през м. декември 2024 г.

Продължава...

До 31 октомври е срокът за участие в международния конкурс за деца Danube Art Master

  • Прочетена: 96 пъти

След успешното начало на новата учебна година Министерството на околната среда и водите и Сдружение „Глобално партньорство по водите – България“ напомнят, че срокът за участие в традиционния международен конкурс Danube Art Master  („Дунавски майстор на изкуствата“) е до края на октомври т.г. Деца от всички училища, неправителствени организации, клубове, детски центрове или асоциации за деца в Дунавския басейн са поканени да създадат произведение на изкуството и да вземат участие в конкурса.

За поредна година български ученици на възраст между 6 и 18 години могат да се включат в конкурса „Дунавски майстор на изкуствата“. Той се организира от Глобално партньорство по водите в Централна и Източна Европа (GWP CEE) и Международната комисия за опазване на река Дунав (ICPDR) и насърчава децата да погледнат отблизо местната река, да разсъждават върху това, какво означава околната среда за тях и да създадат оригинални произведения на изкуството, фотография или видео. Състезанието се провежда на две нива: национално и международно.

Всички снимки на произведението на изкуството, фотографията, както и видеоклиповете, с които ще участвате, трябва да се изпращат в срок до 31 октомври 2024 г. на националния координатор: GWP- Bulgaria, Този имейл адрес е защитен от спам ботове. Трябва да имате пусната JavaScript поддръжка, за да го видите., 088 760 2672

Подробна информация за Danube Art Master („Дунавски майстор на изкуствата“) е публикувана тук.

Продължава...

Работна среща за опазването на къдроглавия пеликан се проведе в Русе

  • Прочетена: 78 пъти

На 17 септември в Русе се проведе еднодневен семинар, посветен на дейностите по опазване на къдроглавия пеликан в България. Целта на работната среща беше да се представи състоянието на гнездовата популация на вида в страната, действащите природозащитни мерки, информационните дейности и кампании, посветени на пеликана, както и да се дискутират и обсъдят бъдещи дейности, които трябва да бъдат предприети в най-близко време, за да се гарантира сигурното бъдеще на вида. Събитието се организира от Българско дружество за защита на птиците (БДЗП) с подкрепата на Регионалната инспекция по околна среда и водите (РИОСВ) – Русе и в рамките на проект „Животът на пеликана“.

В семинара, който се осъществи в информационния център на РИОСВ – Русе, взеха участие 25 експерти от различни заинтересовани страни: природни паркове, Регионални инспекции по околна среда и води, Институт по биоразнообразие и екосистемни изследвания към Българска академия на науките (ИБЕИ-БАН), Регионални исторически музеи, Държавни горски стопанства, Общини, Ловно-рибарски дружества, туристически организации и дружества, представители на бизнеса, както и представители на природозащитни неправителствени организации.

Срещата стартира с приветствие от Свилен Чешмеджиев от БДЗП, който благодари на експертите за участието им и интереса към това събитие. След това Невена Иванова от ИБЕИ-БАН представи един от новите проекти, по който учените работят в момента и в който ключово място заема езерото Сребърна – проект Надграждане на разпределена научна инфраструктура „Българска мрежа за дългосрочни екосистемни изследвания“ (LTER-BG), обект от Националната пътна карта за научна инфраструктура 2020-2027 г. Срещата продължи с Веселин Коев от Дирекция на Природен парк „Персина“ – гр. Белене, който представи дейностите по възстановяване на гнездовото находище на къдроглавия пеликан на остров Персин.

Свилен Чешмеджиев от БДЗП презентира на участниците интересни факти от билогията на вида, актуалното състояние на гнездовите колонии в Защитена местност „Калимок-Бръшлен“, остров Персин и в езерото Сребърна, както и дейностите по опръстеняване и сателитна телеметрия, които също са част от проект „Животът на пеликана“. Внимание беше обърнато и на конфликта с рибоядните птици.

Следобедната сесия откри Момчил Петров от РИОСВ – Русе, който представи допълнителна информация за дейностите по опазване на вида, които се осъществяват на територията на езеро Сребърна. След това участниците в срещата дискутираха съвместни бъдещи природозащитни дейности и информационни акции, които да допринесат и гарантират сигурното бъдеще за величествения къдроглав пеликан в България. Специално внимание беше обърнато на екологичната катастрофа с къдроглавите пеликани в Гърция през пролетта на 2022 г., породена от високопатогенен щам на инфлуенцата по птиците (т. нар. птичи грип), работата по изграждането на изкуствените платформи за гнездене, методите за проучвания и мониторинг, вземането на кръвни проби, опръстеняването на млади птици, сателитната телеметрия, конфликта с рибоядните птици, съвместните патрулни схеми, случаите на сблъсъци с въздушните проводници и поставянето на дивертори в най-рисковите участъци от електроразпределителната мрежа, както и потенциалните големи инфраструктурни проекти по река Дунав. Дискутирани бяха и различни информационни и образователни дейности, целящи популяризирането на пеликаните сред широката общественост.

Проект „Опазване на къдроглавия пеликан по черноморско-средиземноморския прелетен път” (LIFE18/NAT/NL/000716) е финансиран по програма Life на ЕС. Проектът се координира от  Rewilding Europe, в партньорство с Българско дружество за защита на птиците, Румънското орнитологично дружество SOR, Гръцкото орнитологично дружество HOS, Дирекция на Природен парк „Персина“ – Белене, Rewilding – Украйна и Rewilding – Дунавска делта.

D Mihova 17 09 2024 S Cheshmedjiev 17 09 2024 S Chesmedjiev 17 09 2024 2
Продължава...

Международният ден на река Дунав честваме на 29 юни

  • Прочетена: 184 пъти

На 29 юни деца и възрастни от целия Дунавски басейн празнуват край реката. Защо целият басейн? Реките не познават политическите граници и дейностите на хората в Дунавския басейн влияят върху всичките му обитатели, пряко или косвено.

Основният принцип „Да действаме заедно и отговорно” е по-валиден днес, от колкото когато и да било. Дунав има общо минало, а доколко ще има устойчиво бъдеще, зависи от всички нас.

Нека се радваме на прекрасната река, да я пазим и се вдъхновяваме от нея, нека пазим Дунав син!

Моменти от празника, провел се днес в Русе.

20240629 092417 20240629 101840 20240629 103840
20240629 110748 20240629 122603 20240629 105400
20240629 105627 20240629 111936 449344968 495739592975082 8590808813467504799 n
20240629 104535 20240629 101831 20240629 092433
Продължава...

На 29 юни отбелязваме 30 години трансгранично сътрудничество в управлението на водните ресурси

  • Прочетена: 150 пъти

През 2024 година отбелязваме 30 години от подписването на Конвенция за сътрудничество при опазването и устойчивото използване на река Дунав и 20 години Ден на река Дунав. За поредна година мотото на кампанията по повод 29 юни е „Да пазим Дунав син“. Денят на Дунав се провежда от 2004 година и цели да привлече вниманието към значението и опазването на река Дунав и притоците й.

Подробна информация за кампанията можете да намерите на специалната страница за Ден на Дунав на Международната комисия за опазване на река Дунав - http://www.danubeday.org/.

И през 2024 г. програмата за Деня на Дунав в България е много разнообразна. Акции за почистване, информационни и екологични кампании, фестивали, пленери, концерти и изложби, различни градски тържества са само част от инициативите, които се провеждат по повод 29 юни, организирани от съответните областни и общински администрации, институции, комисии и центрове, кметства, сдружения и граждански инициативи. Програмата с инициативи за 29 юни в България можете да намерите тук.

На 29 юни през 1994 година в София е подписана Конвенция за сътрудничество при опазването и устойчивото използване на река Дунав, известна като Конвенция за опазване на река Дунав. Стратегическият документ играе важна роля в международното сътрудничество за опазването и устойчивото използване на една от най-значимите европейски реки и притоците й. По предложение на Международната комисия за опазване на река Дунав, през 2004 година за първи път на 29 юни се организира Ден на Дунав. Кампанията, която се провежда от всички страни в Дунавския басейн, се организира и координира от Международната комисия за опазване на река Дунав, а в България конкретно - от Министерство на околната среда и водите и Басейнова дирекция „Дунавски район“.

Учениците на възраст между 6 и 18 години отново могат да се включат в традиционния международен конкурс Danube Art Master. Конкурсът се организира от Глобално партньорство по водите в Централна и Източна Европа (GWP CEE) и Международната комисия за опазване на река Дунав (ICPDR). През последните две години творби от България взеха призови места. Подробна информация за Danube Art Master можете да намерите тук.

Продължава...
Абонамент чрез RSS

 

eu fond

OP okolnasreda

  

nat strategy

Изработката на тази страница е в изпълнение на Проект № DIR-5113325-6-96 „Дейности по устойчиво управление на Поддържан резерват „Сребърна” и резерват „Бели Лом” по ОП „Околна среда 2007-2013 г.”, финансиран от Европейския фонд за регионално развитие на Европейския съюз и национално публично съфинансиране от Републиканския бюджет.