Проекти в ПР „Сребърна”
- Публикувана в ПР "Сребърна"
Регионалната инспекция по околната среда и водите – Русе е бенефициент по два проекта по Оперативна програма „Околна среда 2007-2013 г.”:
І. „Ограничаване на негативното влияние на инвазивните видове и възстановяване на естествените местообитания чрез залесяване с местни видове в поддържан резерват „Сребърна” № 508301-19-439 по Процедура № BG161PO0005/08/3.0/01/05 „Опазване и възстановяване на биологичното разнообразие в Република България” на Оперативна програма „Околна среда 2007-2013 г.” на обща стойност: 1 364 165,50 лева. По проекта са изпълнени дейности, които са включени в утвърдения и влезлия в сила през 2001 г. План за управление, както следва:
1. По отношение на ограничаването на негативното влияние на инвазивните видове са:
- определени и маркирани подлежащите на пречупване/опръстеняване дървесни инвазивни видове,
- реализирани дейности по опръстеняване/пречупване на маркираните дървета.
Методът пречупване е приложен върху площ от 64 дка, а опръстеняването върху площ от 343 дка. Отстранени са инвазивните видове, които са установени през пролетта на 2011 г. след провеждането на първоначално теренно изследване с цел намаляване на тяхното негативно въздействие върху местните популации.
Установено е наличието на следните неместни (алохтонни) дървесни видове на територията на резервата: ясенолистен явор, пенсилвански ясен, айланд (див орех), акация, гледичия и аморфа.
С настоящия проект е извършено опръстеняване и пречупване единствено на дървета от видовете пенсилвански ясен и ясенолистен явор. Дървета от видовете: аморфа, айлант, акация и гледичия реално не са премахнати от терена, т.к. същите не представляват заплаха за местообитание 91 Е0* „Алувиални гори с черна елша (Alnus glutinosa) и планински ясен (Fraxinus excelsior), подтип В”.
1. По отношение на възстановяването на естествените местообитания чрез залесяване с местни видове са извършени залесителни мероприятия на площ от 370 дка с видовете бяла върба, полски ясен, черна и бяла топола, бряст и летен дъб. Включени са следните поддейности:
- залесяване на свободни терени, разположени в северната част на резервата с местни дървесни видове, характерни за заливни местообитания и влажни зони с цел възстановяване на местообитание с код 91 ЕО* Алувиални гори с Alnus glutinosa и Fraxinus excelsior (Alno-Pandion, Alnionincanae, Salicionalbae);
- извършване на инвентаризация на естествените гори в ПР „Сребърна”;
- изготвяне на програма за залесяване с местни видове на площите, освободени при изсичане на хибридната топола;
- поддържащи мерки за отглеждане на залесените фиданки.
Проведените мероприятия са регламентирани в действащия План за управление на ПР „Сребърна” (проект 1.2.2.) – „Подмяна на хибридната топола от резервата”.
С реализацията на проекта е подменен неместният дървесен вид- хибридна топола, залесяван преди 20 години, както и видовете чер бор, миризлива върба, гледичия и акация (салкъм) с местна (автохтонна) дървесна и храстова растителност.
Хибридната топола е залесявана масово през миналия век като бързорастящ стопански дървесен вид на мястото на изсечените естествени крайречни гори. Премахването на хибридната топола в северната част на резервата е извършено през 2006-2007 г.
След проведената механизирана подготовка на терена до края на 2012 година са залесени общо 31 048 броя фиданки от видовете: полски бряст – 7 996 бр., полски ясен -10 993, бяла върба – 4462 бр., бяла топола – 6497 бр. и летен дъб – 1100 бр. на дълбочина 30/60 см.
Всички горскостопански дейности в ПР „Сребърна” са реализирани от квалифицирани специалисти и обучен персонал.
3. Освен изброените дейности, е извършено обследване на построените през 90-те години хидротехнически съоръжения (северен и южен шлюз) и е направен последващ ремонт.
- В изпълнение на проекта са изготвени и отпечатани две методики и практически ръководства: за управление и успешна борба с инвазивните видове в ПР „Сребърна” и за възстановяване и управление на местообитание с код 91 Е0* “Алувиални гори с Alnus glutinosa (черна елша) и Fraxinus excelsior (планински ясен), подтип В”.
ІІ.Второто проектно предложение е по процедура за директно предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по приоритетна ос 3„Опазване и възстановяване на биологичното разнообразие” BG161PO005/11/3/3.2/05/26 с наименование: „Дейности по устойчиво управление на поддържан резерват „Сребърна” и резерват „Бели Лом”. Проектът е в процес на реализация и включва следните основни дейности:
- Поддържащи и възстановителни дейности:
- в гнездовото местообитание на къдроглавия пеликан;
- почистване на канала, свързващ езерото с река Дунав от наноси и саморасла растителност и поддържане на Местообитание с код 3150 „Естествени еутрофни езера с растителност от типа Magnopotamion или Hydrocharition и с код 3130 „Олиготрофни до мезотрофни стоящи води с растителност от Littorelletea uniflorae и/или Isoeto-nanojuncetea”;
- Изграждане на експертна система за автоматично отчитане на водното ниво на река Дунав, на двата шлюза и в езерото, с възможност за отчитане и на други видове параметри на водата.
2. Посетителска инфраструктура и капитално строителство:
2.1. ПР „Сребърна”:
- извършване на рехабилитационни дейности и възстановяване на изградената през 2005 г. съгласно Плана за управление на ПР „Сребърна” посетителска инфраструктура в защитена местност „Пеликаните” (бивша буферна зона на резервата). Възстановяване на 13 места за отдих, обособени в източната и западната страна на разервата със съответното оборудване;
- маркиране на терен на границите на резервата с трайни и ясно видими знаци;
- изработване и поставяне на табели, информационни табла и билбордове и подмяна на съществуващите, които са морално остарели и повредени;
- за целите на обществения достъп ще се изгради Център за непрекъснато видеонаблюдение;
- закупуване и монтиране на 3 броя химически тоалетни;
- изграждане на понтонен кей в местността „Пристана на лодките” на мястото на съществуващ полуразрушен наколен понтон.
- ремонт на покрива на административната сграда в ПР „Сребърна”;
- център за управление в административната сграда в ПР „Сребърна”;
- ремонт (отстраняване на пропадания, прочистване на канавки и др.) на противопожарните пътища в техните сервитути.
2.2. Резерват “Бели Лом”
- Маркиране на нормативно определените две туристически пътеки с информационни и указателни табели и табла, монтиране на пейки, кошчета, беседки в двете землища-с. Кривня и гр. Цар Калоян;
- Маркиране на границите на резервата с трайни и ясно видими знаци.
2.3. Ремонт и реконструкция на природонаучен музей в резерват „ Сребърна”
- Ремонт на покрива на музея;
- Обновяване на интериора на залите за посетители-пребоядисване, оборудване, аранжирне на експозията;
- Осъвременяване на библиотеката и заседателната зала.
3. Интерпретация и образователни програми (различни от задължителната дейност по информация и публичност на проекта):
ПР „ Сребърна”:
- Изработване на самостоятелна Интернет страница на резервата, която ще осигури информационно обезпечаване и прозрачност за състоянието на резервата;
- Изработване и монтиране на 3 броя електронни табла/монитори за on-line наблюдение и актуална информация на резервата в реално време, която ще е предназначена за широк кръг от лица;
- Изработване на 2 бр. 3D макет на резервата с познавателна и рекламна цел в информационния център в РИОСВ-Русе;
- Изработване на научнопопулярен филм за ПР „Сребърна”, рекламни материали и образователни пакети за различни възрастови групи деца и ученици, включително и туристическа карта;
- Изработване на рекламни материали и организиране на кампании.
Резерват „ Бели лом”:
- Изработване на образователен пакет и рекламни материали.
4. Планиране и оптимизация на управлението:
ПР „Сребърна”:
4.1. Актуализиране на плана за управление, което включва:
- Задълбочени проучвателни дейности;
- Актуализиране на плана за управление на резервата и изготвяне на план за управление на защитена местност „Пеликаните” (бивша буферна зона);
4.2. Изготвяне на план за управление на резерват „Бели Лом” и план за управление на защитена местност „Ломия” (бивша буферна зона).
4.3. Дейности за превенция на пожари:
- Премахване на трайна саморасла растителност с цел осигуряването на проходимост за пожарните автомбили и отстраняване на пропадания;
- Изготвяне на брошури за превенция, изработване на евакуационен план и план за действие при бедствия, стихии и аварии;
- 5. Закупуване на неголяма 4-6 местна лодка без мотор.
- 6. Закупуване на специализиран софтуер за ГИС и изработка на др. софтуери.
- 7. Одит;
- 8. Организация и управление на проекта;
- 9. Мерки за публичност.